دکتر سیروس بخت آور

متخصص چشم پزشکی


سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

12 ـ قرنیه چیست ؟
قرنیه قسمت شفاف ، بی رنگ و برجسته جلوی چشم است که به دلیل شفاف بودن آن ، نور اجسام محیط می تواند به فضای داخل چشم راه پیدا کند . آنچه باعث تفاوت رنگ چشم افراد از یک دیگر می شود ، رنگ قرنیه نیست بلکه رنگ عنبیه است . برعکس ، قرنیه طبیعی باید کاملا شفاف و بی رنگ باشد . در جراحی های اصلاح عیوب انکساری عمدتا تغییراتی به قرنیه و قدرت انکساری آن داده می شود .

13 ـ در جراحی های اصلاح نزدیک بینی ، چه تغییراتی به قرنیه داده می شود ؟
این جراحی ها ، عمدتا باعث تغییر دائمی قدرت انکساری قرنیه می شوند ، یعنی از درجه هم گرایی بیش از اندازه نور اجسام که موجب تشکیل تصاویر در جلوی شبکیه میشود ؛ کاسته و در نتیجه این بار تصاویر بر روی شبکیه با وضوح بیشتری ایجاد می شوند این همان حالتی است که به طور موقت ، به وسیله عینک یا لنز تماسی منفی و با کاهش قدرت انکساری موجود در قرنیه ایجاد می گردد .

14 ـ لیزیک چیست ؟
جدیدترین و شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری که نتایج و عوارض آن تا حدود زیادی مشخص گردیده است ، لیزیک نامیده می شود .کلمه Lasik خلاصه کلمات Laser in situ Kermatomileusis است . معنی این کلمات آن است که انحنا و قدرت قرنیه در محل طبیعی خود و روی چشم به وسیله لیزر تغییر می یابد و به این ترتیب شماره چشم فرد اصلاح می گردد .

15 ـ فرق بین لیزر و لیزیک چیست ؟
قبل از تکامل و رواج یافتن لیزیک ، روشی که به وسیله لیزر اکسایمر به کار می رفت PRK نامیده می شد . در این روش ، تنها یک لایه سطحی قرنیه به وسیله جراحی ( با تراشیدن به وسیله چاقوی جراحی ) برداشته می شد و سپس به وسیله لیزر اکسایمر لایه های قرنیه را بر اساس نمره چشم از سطح می تراشیدند . در نتیجه ، شماره چشم بیمار اصلاح میشد .در عمل لیزیک نیز ، از لیزر استفاده می شود ، اما همانگونه که بعدا به تفصیل خواهد آمد ، پس از برداشتن لایه ضخیم تری ، حدود 130 تا 160 میکرون از قرنیه ، به وسیله دستگاه اتوماتیک میکروکراتوم ، لیزر در عمق قرنیه تاثیر می گذارد

16 ـ چرا لیزیک ابداع شد ؟
1 ـ درد شدید که 3 تا 2 روز ادامه دارد . البته این درد با قطره و داروهای مسکن قابل کنترل است . هم چنین استفاده از لنز پانسمانی که به صورت موقت روی قرنیه گذاشته می شود ، در کاهش درد ، موثر است .
2 ـ تاری دید که تا یک ماه ممکن است به طول بیانجامد .
3 ـ در گذشته امکان این که جراحی هر دو چشم همزمان انجام شود ، کم بود و گاهی لازم بود تا یک ماه فاصله بین جراحی دو چشم رعایت شود .
4 ـ احتمال عفونت در روش PRK نسبت به لیزیک بالاتر بود . چون در روش PRK سطح وسیعی از قرنیه برداشته می شود . در حالی که ، در لیزیک تنها برش باریکی در سطح قرنیه داده می شود .
5 ـ خطر ایجاد کدورت قرنیه ، به خصوص در شماره های بالاتر از 4 تا 5 ، در روش PRK بالاتر از لیزیک بود . در واقع ، این مشکل پس از عمل لیزیک به ندرت پیش می آید . امروزه با داروی « میتومایسین » هم زمان با PRK ، خطر ایجاد کدروت را کاهش داده اند .
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی عیوب انکساریآب مرواریدسوالات پزشکیرزومهسایتهای دیگربرنامه کاریخدمات مطببیمارستان های طرف قرار دپیامهای کاربران