دکتر سیروس بخت آور

متخصص چشم پزشکی


سوالات متداول درباره لیزیک قسمت ششم

21 ـ آیا استفاده از عین یا لنز تماسی تاثیری در نتیجه جراحی دارد ؟
استفاده یا عدم استفاده از عینک یا استفاده از عینک با نمره پایین تر و بالاتر تاثیری در شماره واقعی چشم یا پیشرفت نزدیک بینی نداشته و حتی تا روز عمل نیز می توان از عینک استفاده کرد . اما لنزهای تماسی اگر نرم باشند ، دارای تاثیر منفی بر روی قرنیه بوده و حداقل 4 روز قبل از جراحی باید از استفاده آن خودداری شود و تا قرنیه شکل و مشخصات واقعی خود را باز یابد . در مورد لنزهای سخت یا RGP نیز بهتر است حداقل دو تا سه هفته قبل از عمل استفاده نشود . اگر چه ممکن است علیرغم رعایت این موارد ، مشخصات قرنیه و شماره چشم تغییر خاصی نیابد ، ولی با رعایت این نکات قرار است تغییری در قرنیه و متعاقب آن در نتیجه جراحی رخ دهد ، از دید جراح مخفی نمیماند . زیرا استفاد از لنز سخت یا RGP سبب تغییر در میزان واقعی آستیگماتیسم ، شکل قرنیه و در نتیجه دشواری در تشخیص برخی از بیماری های قرنیه خواهد شد و به این علت مدت طولانی تری نباید استفاده گردد .

22 ـ توپوگرافی چیست ؟ چه نیازی به انجام توپوگرافی قبل از عمل وجود دارد ؟
توپوگرافی که در اصل از علم زمین شناسی گرفته شده ، به معنای نقشه بلندی و پستی های سطح قرنیه است . با دستگاه توپوگرافی حلقه های نورانی بر سطح قرنیه تابانده می شود که هم زمان کامپیوتر از روی بازتاب شکل یان حلقه ها به قدرت انکساری قرنیه در نقاط مختلف آن پی می برد . قدرت های مختلف سطح قرنیه به صورت رنگ های مختلف طراحی و مشخص می شود که باعث سهولت در تشخیص بیماری های مختلف قرنیه می شود . انجام توپوگرافی قبل از عمل برای آن است که بیماری های مختلف به خصوص اگر آستیگماتیسم نامنظم یا قوز قرنیه وجود داشته باشد ، تشخیص داده شود .

23 ـ پاکیمتری چیست ؟
پاکیمتری تعیین ضخامت قرنیه در نقاط مختلف است . به علت آن که جراح برای انجام لیزیک یا لیزر نیازی به تعیین دقیق ضخامت قرنیه دارد ، قبل از عمل ، انجام پاکیمتری الزامی است .

24 ـ اهمیت پاکیمتری چیست ؟
پس از برداشتن لایه سطحی قرنیه ( فلاپ ) به وسیله میکروکراتوم که ضخامت حدود 130 تا 160 میکرون دارد و بعد از لیزر باید ضخامت حدود 250 میکرون ( میکرون = 1000/1 میلیمتر ) از قرنیه باقی بماند تا قرنیه پس از عمل دچار نازکی شدگی پیش رونده و افزایش مجدد شماره و ایجاد آستیگماتیسم نامنظم نشود .

بنابراین جهت محاسبات دقیق حین جراحی و جلوگیری از بروز یکی از بدترین عوارض لیزر باید پاکیمتری دقیق قبل از عمل انجام گیرد و بر اساس آن مشخص می گردد که تا چه حدی نزدیک بینی قابل اصلاح خواهد بود .
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت چهارم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت پنجم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی عیوب انکساریآب مرواریدسوالات پزشکیرزومهسایتهای دیگربرنامه کاریخدمات مطببیمارستان های طرف قرار دپیامهای کاربران