دکتر سیروس بخت آور

متخصص چشم پزشکی


سوالات متداول درباره لیزیک قسمت هشتم

28 . با افرادی که مبتلا به لرزش چشم ( نیستاگموس ) می باشند و یا بسیار مضطرب بوده و قادر به همکاری در حین عمل جراحی نیستند ، چگونه رفتار می شود ؟
درصد قابل توجهی از متقاضیان عمل جراحی لیزر ، افراد جوان مضطرب هستند که این مشکل به خصوص در خانم ها بیشتر دیده می شود ، ولیکن با انجام اقدامات و توضیحات قبل از اتاق عمل و حین جراحی تا کنون مشکل عمده و غیر قابل حلی دیده نشده است .

29 . لیزر با بیهوشی عمومی انجام می شود یا با بی حسی موضعی ؟
لیزر تحت تاثیر قطره بی حسی موضعی که سطح چشم ( ملتحمه و قرنیه ) را بی حس می کند انجام می گیرد . بیماران در حین جراحی دردی را احساس نمی کنند و تنها در مرحله ای از لیزر احساس فشارش خواهند کرد که قابل تحمل می باشد . در مجموع در میان تعداد زیادی از بیماران که تحت عمل لیزر با قطره بی حسی موضعی قرار گرفته اند درد وجود نداشته و برای هیچ بیماری نیز به بیهوشی عمومی برای انجام لیزیک نیاز نبوده است .

30 . به طور کلی مراحل جراحی لیزر قرنیه چگونه است ؟
همان گونه که در پاسخ به سوالات قبلی گفته شد ، به منظور دست نزدن به لایه های سطح قرنیه که خطر عفونت و بروز کدورت و تاری دید را افزایش می دهد ، روش لیزیک ابداع شده است .
ـ در این روش ، ابتدا چشم ها به حد کافی با قطره بی حسی تتراکائین یا ( آنستوکائین ) بی حس شده ، سپس پلک ها به کمک وسیله باز کننده پلک ها ، باز و ثابت می شوند .
ـ سپس سطح چشم ، ملتحمه و لبه پلک ها با مایع استریل شسته می شود . در اکثر دستگاه های لیزر موجود ، یک نور چشمک زن وجود دارد که در این مرحله بیمار باید به آن خیره بماند .
ـ بیمار باید بر اعصاب خود مسلط بوده و به آرامی نفس بکشد و از تکان دادن سر و به خود فشار آوردن جدا خودداری نماید .
ـ در مرحله بعد حلقه ایجاد کننده فشار منفی دور قرنیه قرار داده شده و با فرمان جراح با روشن شدن دستگاه ، فشار چشم بالا می رود . در این زمان بیمار نورهای دستگاه را نخواهد دید یا تار می بیند ، این مرحله کمتر از ده ثانیه به طول می انجامد .
ـ میکروکواتوم یا دستگاه برش که برای برش دادن لایه ای از قسمت های سطحی قرنیه به کار می رود هنگام کار ، صدایی خفیف ایجاد می کند که شروع کار آن را ، جراح به اطلاع بیمار خواهد رساند . در پایان این مرحله لایه ایجاد شده به وسیله جراح به کنار زده شده و انجام لیزر بر روی قرنیه آغاز می شود . صدای کار کردن لیزر در این مرحله چون جرقه ها یا انفجارهای ریز بر روی سطح قرنیه به گوش بیمار خواهد رسید .

طول زمان لیزر بر اساس میزان و شماره چشم بیمار خواهد بود . پس از پایان لیزر لایه قرنیه برداشته شده یا لنز تماسی به سرجایش برگردانده شده و به وسیله محلول استریل برای چند ثانیه زیر آن شسته می شود . در خاتمه جراحی ، می توان چند قطره آنتی بیوتیک در چشم بیمار ریخته و سپس وسیله بازنگهدارنده پلک ها به آرامی از چشم خارج می گردد . تاثیر قطره بی حس کننده تا حدود نیم ساعت باقی خواهد ماند که باز از بین رفتن اثر آن کم کم احساس جسم خارجی ( مانند این که مژه داخل چشم افتاده ) توام با سوزش و درد خفیف شروع می گردد . پس از عمل بهتر است یک تا دو قرص مسکن ( که معمولا پس از عمل به بیمار داده می شود ) میل کرده بیمار حدود 4 ساعت استراحت کند . این مدت استراحت علاوه بر کاهش واضح در احساس جسم خارجی ، درد و ریزش اشک بیمار می گردد . از همه مهم تر این استراحت سبب ترمیم و افزایش میزان چسبندگی لایه برداشته شده به قسمت های زیرین قرنیه گشته ، خطر حرکت کردن و جابه جا شدن آن کاهش می یابد .
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت چهارم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت پنجم

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت ششم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت هفتم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی عیوب انکساریآب مرواریدسوالات پزشکیرزومهسایتهای دیگربرنامه کاریخدمات مطببیمارستان های طرف قرار دپیامهای کاربران