دکتر سیروس بخت آور

متخصص چشم پزشکی


سوالات متداول درباره لیزیک قسمت نهم

31 ـ از اولین ساعات پس از جراحی لیزر و خروج از کلینیک انجام چه اقداماتی ضروری است ؟
بلافاصله پس از خروج از اطاق عمل و کلینیک و رسیدن به محل اقامت ، بهترین کار ، استراحت و خوابیدن و به طور کامل بسته نگه داشتن چشم ها می باشد که این زمان باید حداقل 48 ساعت بوده و هر چه این زمان بیشتر باشد ، تاثیر آن نیز بر روی دید بهتر خواهد بود . پس از بیدار شدن اقدام به ریختن قطره های توصیه شده طبق دستور پزشک معالج کرده ولی هیچ گونه تماس و مالشی بر روی چشم ها نباید انجام داد . در وقت تعیین شده جهت ویزیت مجدد به پزشک مراجعه نموده و در طول هفته اول باید شدیدا مراقبت و رعایت موارد فوق انجام گیرد . پس از 5 روز و با احتیاط می توان در محل کار خویش حاضر و به کار بپردازید .

32 ـ چه زمانی پس از عمل لیزر می توان استحمام کرد؟
حمام کامل را می توان 72 ساعت پس از لیزر انجام داد و بهتر است که آب مستقیم داخل چشم ها نگردد . در هر صورت اجازه استحمام پس از عمل به وسیله جراح صورت می پذیرد .

33 ـ تا چه مدت پس از جراحی لیزر ، نباید به چشم ها دست زد ؟
بهتر است حداقل تا یک هفته پس از عمل ، به چشم دست نزده و به طور جدی از مالش دادن و خاراندن چشم ها در طول هفته اول اجتناب گردد تا مشکلی در لایه قرنیه و در نتیجه حاصل از عمل ایجاد نگردد . در دراز مدت نیز بهتر است از مالش دادن شدید چشم عمل شده که می تواند سبب تغییرات جدید و ایجاد شماره چشم گردد خودداری نمود .

34 ـ چه زمانی پس از عمل لیزر ، آرایش کردن چشم ها اشکالی ندارد ؟
اگر چه از چند روز پس از انجام جراحی این کار مانعی ندارد ، اما بهتر است طی 2 ـ 1 هفته پس از عمل ، آرایش چشم به شرطی انجام شود که مواد آرایشی وارد چشم نشده و به چشم آسیبی نرسد .

35 ـ قطره های چشمی که پس از عمل تجویز می شود ، برای چیست ؟ چگونه و از چه زمان باید استفاده گردد ؟
معمولا دو نوع قطره یکی آنتی بیوتیک ( اکثرا کلرامفنیکل ) و دیگری کورتن ( معمولا بتامتازون و یا دگزامتازون ) پس از لیزر داده می شود . تا چند ساعت پس از جراحی نیازی به ریختن قطره نیست پس از این فاصله زمانی بهتر است ، فرد دیگری ( جز خود بیمار ) قطره را با احتیاط و با دقت ضمن پایین کشیدن پلک پایینی چشم ها ( بدون فشار بر روی قرنیه و یا کره چشم ) به داخل چشم بریزد . در صورت فشار بر روی چشم ایجاد درد شدیدی کرده و ضمنا خطر جا به جا شدن محل برش جراحی و لایه ( و لنز تماسی در صورت موجود بودن ) نیز وجود دارد . بهتر است فاصله بین دو نوع قطره اگر همزمان باشد حداقل 5 دقیقه باشد و پس از ریختن هر قطره پلک ها به مدت 2 تا 3 دقیقه باشد و پس از ریختن هر قطره پلک ها به مدت 2 تا 3 دقیقه بسته باشد تا میزان جذب دارو افزایش یابد . تعداد دفعات مورد نیاز در طول روز بر اساس وضعیت التهاب و تجویز جراح متفاوت است اما معمولا 4 تا 6 بار در روز تجویز شده و پس از یک تا دو هفته نیز داروها قطع می گردند . پس از آن داروی کورتن ضعیف تری تجویز می گردد که بر اساس شماره چشم قبل از عمل و با کنترل جراح تا چند ماه ادامه خواهد یافت . ضمنا به علت ایجاد خشکی چشم پس از لیزر که گذراست قطره های جایگزین اشک ( اشک مصنوعی ) شروع می گردد که بر اساس نیاز بیمار تعداد دفعات آن تنظیم می گردد و تا چند ماه ادامه خواهد یافت .
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت چهارم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت پنجم

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت ششم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت هفتم
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت هشتم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی عیوب انکساریآب مرواریدسوالات پزشکیرزومهسایتهای دیگربرنامه کاریخدمات مطببیمارستان های طرف قرار دپیامهای کاربران