دکتر سیروس بخت آور

متخصص چشم پزشکی


هنگامی که من مبتلا به آب مروارید تشخیص داده شوم، چه باید بکنم؟

سرعت پيشرفت آب مرواريد در افراد مختلف متفاوت است، حتى در دو چشم يك فرد نيز مى تواند به صورت غير قرينه پيشرفت كند، بنابراين تخمين زمان مناسب عمل نيازمند معاينات دورهاى است.

اگر سن شما بیشتر از 65 سال است هر سال و اگر جوانتر هستید هر 2 سال به چشمپزشک مراجعه کنید.

با زدن عینک دودی یا استفاده از کلاههای نقابدار که نورهای فرابنفش را از شما دور میکنند، از چشمتان محافظت کنید.

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید چون کشیدن سیگار خطر بروز آب مروارید را افزایش میدهد.

در حین مطالعه یا کارهای دیگر از نورهای بیشتر و روشنتر استفاده کنید. عینک نیز میتواند مفید باشد.

رانندگی در شب را محدود کنید چون هالههاى اطراف چراغها و نورهاى خيرهكننده برايتان مشكل ساز خواهد بود.

مراقب دیگر مشکلات سلامتی مخصوصاً دیابت باشید.

برای اصلاح دید خود از عینک یا لنز استفاده کنید.

زمانی که انجام فعالیتهای روزمره مشکل شد، برای انجام عمل جراحی اقدام کنید.

برای گرفتن یک تصمیم درست و آگاهانه در مورد عمل جراحی آب مروارید، آماده سازی قبل و بعد از آن، فواید و پیچیدگیهای آن، هزینه و دیگر اطلاعات مهم، حتماً با چشم پزشک خود مشورت کنید.

از قطرههای چشم یا دیگر درمانها که ادعای برطرف كردن آب مروارید را دارند دوری شود. هیچ راه درمانی بوسیله قطره چشم برای کاتاراکت ثابت نشده است. تنها راه درمان آن عمل جراحی میباشد.

درمان کاتاراکت

به جز در موارد نادر، زمان انجام عمل جراحی توسط بیمار تعیین می‎شود. همانگونه که ذکر شد حدی از کاهش بینایی به دنبال کاتاراکت که برای یک نفر قابل قبول است، ممکن است برای فرد دیگر مشکلزا باشد. چشم پزشک با ارایه توضیحات و آگاه کردن بیمار از وضعیت چشمی و درمانی وی، ایشان را در گرفتن تصممیم مناسب یاری میکند.

اگر دید شما فقط کمی تار است، تغییر در نسخه عینک شما مىتواند كمككننده باشد. اما اگر بعد از تعویض عینک¬تان، هنوز قادر به مشاهده کامل و واضح اطراف نباشید، باید اقدام به عمل جراحی کاتاراکت نمایید. مهمترین عامل برای تصمیمگیری جهت انجام کاتاراکت، تمایل بیمار برای بهبود کارکرد بینایی است.

عمل جراحی کاتاراکت

با عمل جراحی کاتاراکت، عدسی كدر چشم شما با یک لنز مصنوعی جابهجا می‎شود که به این لنز، لنز داخلچشمی میگویند. پزشک شما در مورد عمل جراحی، مراقبتهای قبل و بعد از آن، فواید و پیچیدگیها، هزینه و دیگر موارد مهم با شما صحبت خواهد کرد. این عمل جراحی معمولاً به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام میگردد.

آزمایشات قبل از عمل جراحی آب مروارید

قبل از عمل، طول چشم شما بوسیله دستگاهی به نام A اسکن و انحنای قرنیه چشم توسط وسیلهای به نام کراتومتر اندازهگیری می‎شود. این اندازهگیری به پزشک شما کمک میکند تا عدسی مناسب را برای کاشت در چشم شما انتخاب کند. همچنین با شما در مورد عدسیهای مختلفی که برایتان مناسب هستند صحبت خواهد شد.

اگر شما قبلاً عمل لیزیک یا دیگر اعمال اصلاح دید انجام دادهاید، هنوز میتوانید عمل جراحی آب مروارید را انجام دهید. عمل جراحی انکساری سابق میتواند انتخاب لنز داخل چشمى مناسب را کمی مشکل كند. در حین برنامهریزی برای عمل جراحی، پزشک خود را از عمل جراحی قبلی و نسخهها و مدارک قبل از عمل مطلع سازید. این اطلاعات به پزشک شما کمک میکند تا لنز داخل چشمی شما را به درستی انتخاب کند.

داروها و عمل جراحی آب مروارید

اگر شما عمل جراحی آب مروارید در پیش دارید، به چشمپزشکتان در مورد همه داروها و مکملهای غذایی که استفاده میکنید اطلاع دهید. اگر براى مشكلات پروستات تحت درمان با داروهای آلفابلاکر مثل پرازوسين يا تامسولوسين هستيد به پزشک خود اطلاع دهید. این نوع داروها ممکن است مانع اتساع مردمک چشم شما در حین عمل جراحى شود که این امر ممكن است موجب ايجاد مشكلات و عوارض جراحى شود. اگر جراح شما بداند که شما این داروها را استفاده کردهاید، روش مورد نیاز برای درمان شما را به راحتی انتخاب خواهد کرد.

در صورتى كه تحت درمان داروهاى ضد انعقاد مثل آسپيرين يا وارفارين هستيد فراموش نكنيد كه چشم پزشكتان را در مورد استفاده از اين داروها مطلع سازيد.

با توجه به اینکه در اتاق عمل برای شما از داروهای آرامبخش، خوابآور و بیهوشی استفاده می‎شود و همچنین با توجه به وجود ماده لاتکس در اکثر دستکشهای جراحی، سابقه هر گونه حساسیت دارویی را به پزشک خود اطلاع دهید.

کاتاراکت يا آب مروارید
علائم پیشرفت کاتاراکت

انواع آب مروارید


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتجراحی عیوب انکساریآب مرواریدسوالات پزشکیرزومهسایتهای دیگربرنامه کاریخدمات مطببیمارستان های طرف قرار دپیامهای کاربران