منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

روش Custom Ablation

Custom Ablation
در این روش با کمک روش های جدید، اندازه گیریهای سه بعدی از سطح قرنیه بیمار به عمل میآید که به آن ابرومتری (Aberrometry) گفته می‎شود. ابرومتری شکل جزئی و پیچیده تری از سطح قرنیه میباشد که لحاظ کردن این تغییرات در انجام جراحی رفرکتیو، میتواند از بسیاری از عوارض عمل جراحی مانند هاله و خیره گی را پیشگیری کند. ابرومتری ها به دو دسته کلی پایین و بالا تقسیم می شوند. ابرومتری های رده پایین که 90% عیوب انکساری را شامل میشوند همان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. عمل های جراحی در گذشته تنها همین 90% را درمان می کردند ولی 10% باقی مانده را امروزه می توان توسط Ware front یا Custom ablation درمان کرد.

بدین ترتیب اصلاح عیوب انکساری بسیار دقیق تر از روش های معمولی لیزر است و می تواند کیفیت دید بهتری برای بیمار فراهم کند. فرق این روش با روش های عادی، شبیه تفاوت لباسی است که خیاط با اندازه گیری های دقیق نواحی مختلف بدن فرد می دوزد با لباسی که بر اساس یک سایز کلی از بازار به طور آماده خریداری می‎شود.

دید کنتراست بیماران در این روش نسبت به روش معمولی بهتر است. البته امکان انجام این روش برای همه بیماران به خصوص کسانی که تحت عمل جراحی کاتاراکت و لنز داخل چشمی قرار گرفته اند و یا کسانی که قرنیه بسیار نامنظم دارند فراهم نیست. همچنین در این روش مقدار بافت بیشتری برداشته می‎شود، بنابراین بیمارانی که شماره بالا و قرنیه نازک دارند، کاندیدهای خوبی برای انجام این عمل نیستند.

در Custom Ablation ابتدا توانایی فوکوس شعاع های نوری توسط قسمت های مختلف از جلو تا عقب چشم اندازه گیری شده و یک نقشه سه بعدی از این نامنظمی ها که در مسیر نور قرار دارند رسم شده و این اطلاعات به کامپیوتر دستگاه لیزر منتقل می‎شود و بر اساس آن دستگاه شکل سطح قرنیه را بطریقی تغییر میدهد که تا حد امکان این نامنظمی ها اصلاح شوند .


در ابرومتری (راست) تصویری سه بعدی از سطح قرنیه فراهم می‎شود در صورتی که در توپوگرافی (چپ) تصویر دو بعدی است.


رده های مختلف عیوب انکساری در تصویری سه بعدی از سطح قرنیه

عینک، لنز تماسی و جراحی های معمول رفرکتیو تنها قادر هستند عیوب انکساری عادی مثل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را اصلاح کنند. سایر نامنظمی های اپتیکی چشم تنها بوسیله تکنولوژی Ware front که در Custom ablation بکار می رود قابل اصلاح است.

مزایای احتمالی Custom Ablation

این روش نه تنها دید بدون عینک بیمار را کامل مینماید و به 20/20 میرساند بلکه باعث کیفیت دید بهتر از نظر افتراق کنتراست (Contrast Sensitivity) و جزئیات ریز نسبت به روش های معمولی می‎شود. این روش باعث کمتر شدن برخی عوارض معمولی لیزیک مثل مشکلات دید شب، پخش نور و دیدن هاله اطراف چراغ ها می‎شود.

کیفیت خوب دید بستگی به وجود و نوع انحرافات انکساری رده بالا دارد که مربوط به نامنظمی هایی به غیر از عیوب انکساری عادی است. این انحرافات میتواند باعث مشکلاتی از قبیل کاهش افتراق کنتراست، دید شب و پخش نور، دیدن سایه و هاله اطراف چراغ ها شود. اگر چه این انحرافات همیشه دید را تحت تاثیر قرار نمیدهند ولی باعث آزار بیماران بعد از عمل می گردند. بر خلاف روش های معمولی، Custom Ablation به شکل Custom PRK نسبت به Custom LASIK کیفیت دید بهتری را برای بیماران فراهم می کند.

جراحی عیوب انکساری بخش اول
جراحی عیوب انکساری بخش دوم

جراحی عیوب انکساری بخش سوم
جراحی عیوب انکساری بخش چهارم
جراحی عیوب انکساری بخش ششم عوارض و خطرات لیزیک
جراحی عیوب انکساری بخش هفتم عوارض و خطرات لیزیک
نتایج لیزیک چیست و چه انتظاری می توان از آن داشت ؟
جراحی لیزری پی آر کی


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465